ספרי הפעוטות בעלי הדפים הקשיחים שינו את מדפי הספרים והעניקו לנו ספרים מבריקים, חזקים ועמידים המלווים את הקטנטנים החל מגילאי החודשים הראשונים ולשנים רבות ללא חשש מקריעה, לכלוך והרטבה, מקסימום מעבירים מגבון והכול כמו חדש.

תגלית הדפים הקשיחים היא חשובה ומצוינת לפעוטות בראשית דרכם והכרתם עם המדיום הספרותי ולא סתם זוכה לפופולריות גדולה עד שבשנים האחרונות ישנה העברה של כל הקלסיקות מספרות הילדים העברית לפורמט הקשיח. מיותר לציין שהספרים הללו הם מהמבוקשים ביותר אצלנו ובהוצאות הספרים כשמדובר בספרות לפעוטות, השילוב של מעשה בחמישה בלונים שגדלנו עליו ואותו נרצה לספר ולהעביר הלאה לילדינו בדפים קשיחים ועמידים שהודפסו בשנים האחרונות הוא מיוחד ונפלא.

אולם לדעתי יש חשיבות גדולה לשילובם עם פורמט הספר הישן והטוב, כן כן זה עם הדפים המצהיבים, המתגלגלים בקצוות, אלה שעלולים להיפגם ולזכות בקרעים קטנים וגדולים.
זוהי אינה רק נוסטלגיה רומנטית שלי לספרים של פעם. אלא חלק מגישה חינוכית הטוענת שבשלבים הראשונים של התינוק עלינו לחשוף אותו לטקסטורות וחומרים שונים, גם בספרות המתגלה למול עיינו או בידו הקטנה המושטת לעבר הדף.
בנוסף החל מגיל שמונה חודשים לערך, כאשר התינוק מתחיל לתרגל את פעולת הדפדוף המוטורית רצוי שיחווה אותה גם על דפי נייר ויתרגל רגישות ועדינות לפעולה ולנייר. נכון, יכול להיות שהתרגול הזה יביא לקרעים ותלישת עמודים אבל כולנו גדלנו על ספרים מודבקים ומלאי תיקונים שהועברו מאח לאח, לדודה ולחבר ויצאנו די בסדר. לספר הייתה היסטוריה, ראו אותה בכל עמוד וזה אפילו היה יפה.

הספרים הללו מלמדים אותנו על אפשרות לתיקון ושימוש חוזר בניגוד לתרבות הצריכה המאמינה בהחלפה תחופה של מוצר אשר רואים עליו את השנים והוא ניכן בפגמים קלים במוצר חדש ונוצץ. שימוש לאורך זמן ותיקון בלאי זהו ערך סביבתי וחברתי חשוב ההולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ובא לידי ביטוי בתחומים רבים כמו תיקון בגדים, רענון רהיטים ועוד. חשוב להטמיע אותו מגיל צעיר וללמד אפשרות של תיקון ספר- כל מה שצריך זה נייר דבק ומספריים.

כמו כן קטנטנים שעיקרון חיקוי המבוגרים בולט אצלם, רוצים “לקרוא” כמו הגדולים, להעביר עמודים דקים וקלילים ולפתח מוטוריקה והרגלים שישארו איתם גם בעתיד, הלא כל כך רחוק, שיסיימו את הספר השלישי בסדרת הארי פוטר.

סיבה נוספת וחשובה לא פחות היא שרבים מהספרים עוברים הסבה לדפים קשיחים וזהו אינו פורמט ההדפסה המקורי שלהם. בשל כך משתנה גודל הספר שלרוב, על מנת לחסוך בעלויות מוקטן. השינוי משפיע על גודל הטקסט, האיורים ומרכיבים נוספים הקיימים בגירסאת המקור ולרוב המעבר עושה להם עוול.

 

לדוגמה בגירסאת המקור של הספר מיץ פטל קיימת אפשרות לחיתוך ידני של דלת הבית וגילוי של החיה המסתתרת בו. בהדפסה הקשיחה של הספר בוטלה האפשרות ובכך גם חלק משמעתי מהחוויה והבנת הטקסט.

ולסיום אם אתם הורים לקטנטנים חובבי ספרות ילדים איכותית ומעולה העניקו להם הזדמנות לחוות ספרים “רגילים”, שלבו אותם עם ספרים בעלי דפים קשיחים וייצרו מגוון ועושר צורני וטקסטואלי שילווה אותם בעתיד.

טלי אריאלי היא מורה וגננת בעלת נסיון חינוכי רב בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי ואמא לאורי בן הארבע

למעבר לספרי הפעוטות שלנו….

הצטרפו לסיפור!

זה רק מייל, אבל זאת תחילתה של ידידות מופלאה.