שוק ספרי הילדים בארץ הוא גדול ומבלבל, כל הוצאת ספרים מקומית מוציאה בין 2-5 ספרי ילדים חדשים מדי חודש מה שמביא להצפה בתחום, ספרים רבים וטובים “נעלמים” בין המבחר האינסופי המוצע בחנויות הספרים ואני שומעת קולות רבים של הורים המתקשים לבחור את הסיפור הבא שלהם.

על מנת לא ללכת לאיבוד בשלל האפשרויות אני מעניקה לכם כמה כללי מפתח ביצירת ספריית ילדים מדויקת ואישית לכם ולילדכם.

  1. תווך גילאיםהנקודה הראשונה שאנו צריכים להתייחס אליה בבחירת ספר לילד היא התאמה גילאית. ישנם מספר היבטים שאנו מתייחסים אליהם בהמלצה הגילאית והם קשורים לאורך הטקסט, אוצר המילים, סגנון כתיבה ואפילו סגנון איורי. לדוגמה בבחירת ספרות לפעוטות יש דגש בהתייחסות לחריזה, חזרתיות ומקצב שמאוד משפיעים על יכולת הקשב והענין של הפעוט בספר. דוגמה מצוינת לכך היא הצלחתו של הסופר והמאייר אמי רובינגר המתמיד בשימוש בעקרונות הללו.
    באתר יצרנו חלוקה לגילאים על סמך ניסיוני החינוכי תוך התייעצות עם יועצות חינוכיות, סופרים, אנשי חינוך וחשוב מכל הורים לילדים בגילאים שונים שאהבת הקריאה היא חלק מרכזי בביתם. 
  1. תחומי ענין ומשיכה

תחומים אלו יכולים להיות פשוטים מאוד כמו אהבה לחיות, כלי רכב או צבעים בגילאים הצעירים ובהמשך מורכבים כמו תהליכי פרידה ואפילו אהבה למספרים או משיכה לאותיות כבר בגיל שלוש. בשפה המונטוסורית מדובר על “תקופת רגישות” שהיא למעשה חלון הזדמנויות בו הילד מגלה ענין בתחום כלשהו, גם אהבה לגלגלים או טרקטורים יכולה להיות בסיס להבנה עמוקה יותר של מכניקה ופיזיקה, עלינו לזהות את המשיכה הטבעית ולהנגיש לילד אפשרויות שונות של טקסטים וחוויות בנושא. ספרים יכולים להיות חשיפה נהדרת, משמעותית וזמינה.
יש לציין שיתכן שבשל המשיכה לנושא הילד יוכל להתמודד עם טקסטים מורכבים יותר לגילו, לדוגמה בשל אהבת הטרקטורים של בני כבר בגיל שנתיים הנגשנו לו את הספר הטרקטור בארגז החול של מאיר שלו שהתגלה כהצלחה שליוותה אותנו לאורך זמן רב, למרות שהספר מיועד לגילאים בוגרים יותר

באתר ייצרנו אפשרות לחיפוש על פי מילות מפתח כלומר נושאים, סופרים, מאיירם וכו, כך במידה ואתם נמצאים בתקופת פרידה מחיתול או מתמודדים עם פחדים בלילה תוכלו לכתוב את הנושא בשורת החיפוש ולקבל רעיונות לספרים מתאימים.

  1. נוסטלגיה

הנטייה הטבעית שלנו היא לחזור אחורה, לילדות שלנו ולהיזכר בטקסטים אותם אנו יודעים בעל פה ורוצים להקנות לילדינו, כמה מרגש לנופף ולהיפרד שוב מהבלון האדום בספר “מעשה בחמישה בלונים” וכמה נפלא לצעוד שוב בשורה ארוכה ולשיר ביחד בים בם בם תירס חם ולטעום קלח תירס מתוק כמו בספר “תירס חם”. אולם ספרות הילדים עברה גילגולים רבים, הכתיבה השתנתה, הפניה אל הילד, הרצון והערכים של ההורה המקריא, האיורים ועוד. לכן חשוב לשלב עם המבחר המוכר והאהוב גם ספרות ילדים חדשה ומקורית המקנה לילד סל כלים עדכני הכולל ערכים והשקפת עולם שיוויונית, יצירתית,מאפשרת ורגישה הרלוונטית לימנו.

לסיום, כמו כל עניין בהורות חשוב להקשיב לילד וללב, הורים שפונים עליי בחיפוש אחר המלצות יודעים שאני מאוד מתקשה לייצר רשימת ספרי חובה או אפילו לסווג לטווח גילאים מתוך אמונה שהעניין מאוד אישי.
אולם על מת לפשט את התהליך הצמדות לעקרונות שציינתי יכולים לסייע בבחירת ספרים מוצלחת.
.במודל שלנו קיימת אפשרות להחזיר את הספר בכל שלב, אם נהנתם ומיציתם או שהספר פשוט פחות התאים אחרי כמה כמה ניסיונות ולקבל זיכוי לרכישה נוספת
.אפשרות זו מאפשרת לנסות מבחר רב של ספרים בצורה אקולוגית וחכמה

רוצים לדעת עוד על איך זה עובד?

הצטרפו לסיפור!

זה רק מייל, אבל זאת תחילתה של ידידות מופלאה.